Час змінити гуму? Навчаємось читати маркування шин

У період зміни сезонів для автомобілістів настає пора заміни шин. Але окрім вибору типу шин за сезонністю, необхідно також розумітись на маркуванні шин. Це допоможе заощадити непогану суму і зробити правильний вибір серед різноманітного асортименту такої важливої ​​автомобільної екіпіровки. Актуально прочитати перед сезоном заміни шин!

Розмір шини

Найважливіший параметр! Перша цифра в індексі – ширина покришки в міліметрах, друга – висота профілю у відсотках від ширини. Потім вказується літера, яка повідомляє про конструкцію шини, і цифра, яка говорить про посадковий діаметр покришки в дюймах. Наприклад, позначення 195/65 R15 розшифровується так: ширина шини 195 мм, висота профілю – 126,75 мм (65% від ширини), R – покришка радіальної конструкції (є ще діагональні, але вони сьогодні практично не зустрічаються), посадковий діаметр для встановлення на диск – 15 дюймів. Іноді в подібному індексі відсутня вказівка ​​на висоту профілю (наприклад, 195 R15). Це означає, що його величина перевищує 80%. Такі шини називаються повнопрофільними. Найчастіше ними комплектуються фургони, мікроавтобуси та легкі вантажівки.

Індекс або коефіцієнт навантаження

Позначається цифрами від 0 до 130, але найбільш поширений діапазон – від 71 до 110. Причому кожній комбінації відповідає своє допустиме навантаження на шину в кілограмах. Іноді виробники вказують безпосередньо на шині її вантажопідйомність (зокрема, це обов’язково для шин, допущених для продажу в США). У цьому випадку на бічній стороні можна побачити напис Max Load і значення навантаження в кілограмах і англійських фунтах. Наприклад, Max Load 515 kg (1135 lbs).

Індекс швидкості

Позначається латинськими буквами і говорить про те, на яку максимальну швидкість розрахована шина.

Rainforced

Такий напис повідомляє про посилений каркас шини, що актуально для покришок, призначених для комерційної техніки. Часто замість слова Reinforced на бічній стороні виробник просто додає букву С (що означає commercial) в позначення параметрів шини. Наприклад, 195/65 R15 C.

Країна-виробник шини

Тут все доволі просто. Наприклад, made in France – зроблено у Франції, made in Germany – зроблено в Німеччині.

Зовнішня сторона шини

У шин з асиметричним малюнком протектора наноситься позначення зовнішньої бічної сторони відносно кузова. Її маркують словом Outwards, Out, Side facing outwards і т.п.

Оптимальні умови для експлуатації шини

M + S – Mud + Snow: багнюка плюс сніг.

As – All Season: всесезонна.

Aw – Any Weather: будь-яка погода.

Aquatred, Aquacontact або піктограма у вигляді парасольки – спеціальні дощові шини.

Піктограма у вигляді сніжинки – покришки для суворих зимових умов. Якщо ж на бічній стороні немає подібних позначень, значить, шину можна використовувати виключно влітку, в теплу погоду.

Тип шини

Може бути камерним або безкамерним. Позначається Tube Type (ТТ) або Tubeless (ТL) відповідно.

Знак сертифікації

На шинах, схвалених для експлуатації в Європі за Правилом № 30 ЄЕК ООН, знак сертифікації позначається вписаною в коло буквою E і цифровим індексом, що відповідає країні, яка видала дозвіл. Далі йде довгий набір цифр – номер сертифіката відповідності стандартам.

Покришки, що відповідають американським нормам, додатково несуть на собі позначення DOT, в якому зашифровані дані не тільки про номер протоколу випробувань, а й про виробника шини. Наприклад, DOT МКR4 AJOR.

Назва або логотип компанії-виробника шини

Нічого складного. Наприклад, Michelin, Good Year, Yokohama.

Модель шини

Наприклад, Energy, SP Sport 9000, Turanza ER300.

Додаткові позначення

Дата випуску шини. Це чотиризначна цифра, на зразок 0718, що означає дату виробництва: 07-й тиждень 2018 року.

Regrooveable – шина з можливістю додаткового поглиблення протектора.

TWI (Tread Wear Indication – індикаторна доріжка зносу) – такий знак на бічній стороні шини вказує на розміщення індикатора зносу на протекторі (нагадаємо, що в Україні його глибина повинна бути не менше 1,6 мм, що відповідає нормам Міжнародної Асоціації Виробників Автомобільних Шин). Зазвичай цей символ наносять по колу в шести місцях. У багатьох виробників індикатор являє собою простий виступ у канавці протектора. Коли вони зрівнюються рівні по висоті в результаті зносу – покришка повинна відправитися на переробку. В більш просунутих моделях індикатор виглядає як набір цифр, що позначають залишкову висоту протектора. У міру його зносу числа поступово стираються.

Maximum Pressure – максимальний тиск в холодній шині. Зазвичай вказується в фунтах на квадратний дюйм (1PSI = 0,0069 МПа) або одиницях бар.

Стрілка, іноді з написом Rotation, показує потрібний напрямок обертання шини з направленим малюнком протектора.

Tread Wear Index – індекс зносостійкості. Умовна величина, що показує, наскільки довговічна шина. Наприклад, покришка з позначенням 200 теоретично повинна мати в два рази більший ресурс, ніж аналог з індексом 100. Але на практиці цього можна досягти лише в ідеальних умовах полігону або лабораторії, де немає впливу таких чинників, як манера їзди водія, якість доріг, перенавантаження і т. п.

Traction Index – індекс зчіпних властивостей шини (A – чудові, B – середні, C – задовільні). Визначається в процесі випробувань на спеціальному полігоні за особливою методикою. Індекс  головним чином відображає якість гальмування, а не стійкість в поворотах.

Temperature Index – температурний індекс (A – чудовий, B – середній, C – задовільний). Цей показник визначає стійкість шини до впливу високих температур. Чим вище оцінка, тим менше покришка змінює свої властивості при нагріванні. Випробування проводяться в лабораторії на спеціальному стенді.

Кольорові точки (білі, червоні, жовті) на бічній стороні вказують на найлегше місце шини щодо центру її обертання. Як стверджує виробник, саме тут слід встановлювати вентиль. Якщо ж на покришці присутні одночасно жовта (біла) і червона мітки, то остання розташовується в найважчому місці шини.

Також на шині часом є позначення, що вказують на її особливі властивості. Зокрема, покришки RunFlat (RSC – RunFlat System Component) дозволяють деякий час пересуватися з пошкодженням: проколом чи порізом. Крім того, є моделі, що забезпечують захист обода диска. Як правило, такі шини використовуються виробниками автомобілів преміум-сегмента.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *